Ställ en fråga

Vill du ha ett personligt svar på en fråga som rör inflammatorisk tarmsjukdom som t ex Crohns sjukdom eller ulcerös kolit, kan du här ställa en fråga och få svar från någon av våra fyra experter. Svar på din fråga får du inom cirka 3 veckor. Var beredd på att din fråga kan komma att publiceras om den bedöms vara av allmänt intresse.

Ställ en fråga

Vad beror utslagen på?

Hej!
Har Crohns sen många år tillbaka, har fått utslag över hela kroppen som kliar, kan dessa ha med min Crohn att göra? Äter azatioprin och mesalazin, tarmen är relativt lugn just nu.


Hej,
Spridda utslag som kliar kan bero på en reaktion mot t.ex. ett läkemedel men kan förstås också ha många andra förklaringar. De läkemedel som du behandlas med kan ibland ge hudutslag som biverkning.
Jag tycker att du ska ta upp frågan med din läkare som då också kan undersöka dig och göra en bedömning utifrån hur dina utslag ser ut.
Jag tror att det är mindre sannolikt att utslagen beror på din Crohns sjukdom.

Med vänliga hälsningar
Perjohan Lindfors
Gastroenterolog