Ställ en fråga

Vill du ha ett personligt svar på en fråga som rör inflammatorisk tarmsjukdom som t ex Crohns sjukdom eller ulcerös kolit, kan du här ställa en fråga och få svar från någon av våra fyra experter. Svar på din fråga får du inom cirka 3 veckor. Var beredd på att din fråga kan komma att publiceras om den bedöms vara av allmänt intresse.

Ställ en fråga

Beror en sämre mage på utskrivet läkemedel att "sova på"?

Hej! Jag är en tjej på 16 år som haft Crohns sedan jag var fem år gammal. Jag har fått alla möjliga behandlingar. TNF-hämmare, kortison, azatioprin, sulfasalazin. Till min fråga, har av min psykiatriker fått levomepromazin 10 mg utskrivet för att "sova på" Hon kollade på fass innan och sa att det troligtvis inte skulle vara något problem. Men min mage har blivit sämre enligt mig och jag har med problem med diarréer. Beror detta på levomepromazin? Finns det några studier som understryker detta?

Tacksam för svar!


Hej
Levomepromazin kan ge upphov till biverkningar från mag-tarmkanalen. Muntorrhet är vanligt men även symtom från tarmen finns beskrivna. Om du känner att du mår sämre i tarmen efter insättandet av denna medicin kan det vara klokt att överväga att detta är en biverkan. Man kan då (i samråd med sin läkare) göra uppehåll med medicinen en period för att se om symtomen minskar, om detta är fallet handlar det nog om en biverkan och annan medicin till natten får då övervägas. Om symtomen kvarstår kan det förstås också bero på att du har ett skov av Crohns sjukdom och behöver bättre behandling för tarminflammationen.

Med vänlig hälsning
Perjohan Lindfors
Gastroenterolog