Ställ en fråga

Vill du ha ett personligt svar på en fråga som rör inflammatorisk tarmsjukdom som t ex Crohns sjukdom eller ulcerös kolit, kan du här ställa en fråga och få svar från någon av våra fyra experter. Svar på din fråga får du inom cirka 3 veckor. Var beredd på att din fråga kan komma att publiceras om den bedöms vara av allmänt intresse.

Ställ en fråga

Är nässelliknande utslag en vanlig reaktion vid behandling med TNF-hämmare?

Hej! Jag har tagit TNF-hämmare i ca 5 månader och fick nässelliknande utslag när jag fick min senaste behandling för 2 veckor sedan. Utslagen har kommit och gått de senaste två veckorna och fick det igen efter min senaste behandling för 2 dagar sedan. Jag ska nu hålla upp med behandlingen för att se hur kroppen reagerar då. Vanligt med denna typ av reaktion?!
Mvh Josefin


Hej Josefin
Reaktioner i form av hudutslag är inte helt ovanliga vid behandling med TNF-hämmare och kan även dyka upp trots att man haft behandlingen ett tag.

Ibland kan det vara av värde att samråda med en hudspecialist för att bättre bedöma vilken typ av utslag det rör sig om och ifall någon specifik behandling mot dessa kan ges.

Att göra ett uppehåll med behandlingen en period som du beskriver är nog klokt.

Med vänlig hälsning
Perjohan Lindfors
Gastroenterolog